Pahalı kahve her zaman iyi midir?

Paketleme: Kahvenin temel düşmanları oksijen, ısı, ışık, nem ve ağır  kokulardır. Açık kaplarda satılan kahvelerden uzak durun. Aldığınız kahve ambalajı temiz ve ağzı sıkıca kapatılmış olmalı, etiketlerinde kavurma tarihi mutlaka belirtilmelidir. Aldığınız kahvelerin opak torbada ve havasının alınmış olması, tek yönlü kapağının bulunması idealdir. Tek yönlü kapak (flower lake) içerisinde  C0 ‘ nin çıkmasına izin verir ancak oksijen girişini önler. Kraft kağıt torbalar en az düzeyde koruma sağlar. Bu kahveleri gevşememiş kabul edebilirsiniz. Kahveleri vakumlanmış kavanozda veya torbada almayın. Paketlenmeden önce içindeki gaz çıkarılmamışsa  kahve bozulur.  Kahveyi mümkün olduğunca taze alın, kavrulduktan bir hafta sonra dahi bayatlamış olabilir.  

PAHALI HER ZAMAN EN İYİ MİDİR ?

Elbette çok ucuz kahve asla kaliteli olamaz . Bu  fiyatlandırma ile muhtemelen üretim giderleri bile karşılanamaz. Satın aldığınız kahveleri çeşitlendirmek en iyisidir. Bazen pazarlama hileleri ile kahve pahalıya satılabilir. Bazı ise yaramaz kahvelere pazarlama teknikleri sayesinde hak ettiklerinden çok daha fazla para ödeyebilirsiniz.
Genellikle zayıf bir kahveyle yüksek kaliteli kahve arasında az bir fiyat farkı vardır. Gerçekten harika bir fincan kahve yapabilme bütçesine nerdeyse herkes sahiptir.